BudownictwoDeska tarasowa modrzew syberyjskiZawory grzybkowe

Kamienie ozdobne

Kamienie ozdobne, zwane również kamieniami dekoracyjnymi, to różnego rodzaju minerały i skały występujące w przyrodzie. Kamienie te często wydobywane są w warunkach naturalnych, a następnie obrabiane na różne sposoby, by poprzez szlifowanie i polerowanie, poprawić ich wygląd i móc wykorzystywać je w celach zdobniczych. Kamienie ozdobne znajdują zastosowanie w budownictwie ogólnym, sakralnym oraz przy budowie […]

Kamienie ozdobne
1 vote, 4.00 avg. rating (79% score)

Kamienie ozdobne (2)Kamienie ozdobne, zwane również kamieniami dekoracyjnymi, to różnego rodzaju minerały i skały występujące w przyrodzie. Kamienie te często wydobywane są w warunkach naturalnych, a następnie obrabiane na różne sposoby, by poprzez szlifowanie i polerowanie, poprawić ich wygląd i móc wykorzystywać je w celach zdobniczych.
Kamienie ozdobne znajdują zastosowanie w budownictwie ogólnym, sakralnym oraz przy budowie nagrobków i pomników. Z kamieni ozdobnych wytwarza się też przedmioty ozdobne, takie jak fontanny, zegary, wazony, figurki i meble ogrodowe. W budownictwie z kamieni dekoracyjnych wykonuje się posadzki, schody, kominki, blaty kuchenne i łazienkowe, kostkę brukową, grys kamienny ogrodowy, a nawet wykonuje się ściany i parapety. W tym celu wykorzystuje się granit, popularny zwłaszcza na cmentarzach, w parkach oraz wykorzystywany do tworzenia skalnych ogrodów. Drugim, pod względem częstotliwości wykorzystania, jest marmur. Stosowany jest szczególnie szeroko w budownictwie do wykańczania wnętrz, do podłóg i do wykładania elewacji. Marmur wykorzystuje się też do tworzenia rzeźb. Szeroko wykorzystywany jest również bazalt. Bardzo trwały, twardy kamień, używany jako surowiec do produkcji płyt, którymi można wykładać tarasy, ścieżki i schody.
Kamienie ozdobne stosowane w budownictwie to połączenie estetyki oraz wyjątkowej trwałości, na lata, by nie powiedzieć, na wieki.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended

N25 opalanie natryskowe, płytki łazienkowe Apavisa, Amplituner AV Yamaha RX-A750, Stalowa a aluminiowa konstrukcja w meblach technorattanowych, niskonadkładowy haft komputerowy warszawa, Umywalka Simas Flow 69x50cm FL01, wynajem zestawów igłofiltrów, Umywalka Simas Flow 115x50cm FL22, Miska wisząca WC Catalano Zero 50 1VSV50N00, Umywalka Simas Flow 115x50cm FL03